عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی , لوازم یدکی و قطعات

عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی , جهت خرید دستگاه آب خانگی و صنعتی می توانید با کارشناسان فروش ما در صنعت فا تماس بگیرید , تعمیرات تصفیه آب ,  لوازم یدکی و قطعات دستگاه تصفیه کننده آب : با توجه به همه گیر شدن استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به گذشته تولیدات این نوع دستگاه ها بیشتر شده است و رشد قابل قبولی را دارد گفتیم که سلامت بدن و آبی که می نوشیم بسیار اهمیت دارد و از همین رو هم این روز ها بسیاری از خانواده‌ ها از این دستگاه در خانه خود استفاده می‌ کنند. با توجه به کاربرد هایی که دارد این دستگاه ‌های تصفیه آب نیز ممکن است که مانند سایر لوازم خانگی دچار مشکلات و عیب ‌هایی شود این خرابی ها می تواند که عللی مثل کارکرد زیاد و یا به دلیل اشتباهات کاربران به وجود بیاید اما هیچ جای نگران کننده ای برای این امر وجود ندارد زیرا همانند اغلب کشور های دیگر در ایران نیز بیشتر تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب خانگی پشتیبانی و خدمات پس از فروش و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی برند خودشان را دارند و این خدمات به خوبی ارائه می ‌شود.

تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

قیمت انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و خانگی : قیمت دستگاه تصفیه آب

قطعات دستگاه تصفیه آب

در این بخش ما به معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم با توجه به این که ساختار و تولید دستگاه تصفیه آب بر اساس دستورالعمل و نقشه‌ی تصفیه آب خاص هر شرکت ممکن است که متفاوت باشد برای همین هم بسیار ممکن است که قطعاتی که به آن ها اشاره می کنیم در واقع همه‌ی این قطعات در یک دستگاه کاربرد نداشته باشند و یا برخی از آن‌ها با برخی قطعات دیگر جایگزین شده باشند.

سه راهی استیل یا تبدیل ۱٫۴×۱٫۲×۱٫۲ : کاربرد این تبدیل معمولا برای اتصال شیر ورودی دستگاه به لوله‌کشی شهری می باشد.

شیر ۱٫۴ ورودی دستگاه : برای قطع جریان ورودی آب در مواقعی که نیاز به این کار است این شیر پس از تبدیل بر سر مسیر ورودی دستگاه نصب می‌شود.

هوزینگ فیلتر الیافی ۵ میکرون : در ابتدایی ‌ترین منطقه ‌ی فیلتراسیون آب فیلتر الیافی ۵ میکرونی قرار دارد. که این هوزینگ ۵ میکرون دارای یک ورودی و خروجی می باشد که یک سه راهی در قسمت ورودی خود دارد که این سه راهی به هوزینگ وصل می‌ شود، سر دیگر سه راهی به شیلنگ آب ورودی و راه سوم سه راهی به سوئیچ قطع فشار پایین وصل شده است.

سوئیچ قطع فشار پایین : به منظور حفاظت از موتور دستگاه در زمانی که فشار ورودی آب به دستگاه کم شود، این سوئیچ دستگاه و یا پمپ را از کار می ‌اندازد.
شیر برقی : کاربرد این شیر برای زمانی می باشد که سوئیچ قطع فشار پایین پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی را خاموش کند و یا در صورتی که پمپ به هر دلیل دیگری از مدار خارج شود، این شیر برقی وظیفه دارد که ورودی آب به دستگاه را مسدود نماید .

پمپ دستگاه : این نوع پمپ که مهم ترین کاربردش در دستگاه تصفیه آب افزایش راندمان دستگاه و دبی آب به منظور تأمین فشار لازم می باشد در همه‌ی مدل‌ها یکسان نیست. این پمپ معمولاً از نوع ۲۴ ولت انتخاب می‌شود .

مطالعه ...  دستگاه یونیزه کننده آب قلیایی

هوزینگ فیلتر کربن فعال : این هوزینگ نیز مانند هوزینگ فیلتر الیافی می باشد که این نوع از نوع شفاف نمی‌ باشد. در درون این هوزینگ فیلتر کربن فعال قرار دارد که مهم ترین وظیفه اش در اغلب دستگاه‌ های تصفیه آب کار حذف بو و از بین بردن برخی از مواد شیمیایی مانند کلر است.

هوزینگ فیلتر کربن بلاک : مشابه هوزینگ کربن فعال می باشد که با توجه به نوع دستگاه ممکن است در برخی از دستگاه ‌ها این هوزینگ در مرحله‌ی سوم و در برخی دیگر این هوزینگ یا فیلتر در مرحله‌ی پنجم قرار گرفته باشد.

هوزینگ ممبران یا RO یا همان اسمز معکوس : محل قرار گیری فیلتر ممبران یا اسمز معکوس این هوزینگ می باشد. تحت فشار از غشای اسمز معکوس آب پس از گذشتن از هوزینگ ‌های قبلی در این مرحله عبور می‌کند و تصفیه می ‌شود. در این مرحله آب به دو قسمت تقسیم می ‌شود. که ابتدا آب تصفیه شده از یک قطعه‌ی زانویی شکل وارد مخزن تصفیه آب و آب آلوده نیز به سمت فاضلاب هدایت می ‌شود.

سوئیچ قطع فشار بالا : مهم ترین کاربرد سوئیچ قطع فشار بالا این است که تا زمانی که مخزن تصفیه آب پر شود، اجازه‌ ی روشن شدن پمپ را در راستای صرفه‌ جویی در مصرف آب و همچنین کمک به عدم فشار زیاد به پمپ نمی ‌دهد.

فیلتر کربن فعال یا پست کربن : ممکن است که در هنگام تصفیه مقداری بو و یا ناخالصی در آب مانده باشد که برای از بین بردن تمام ناخالصی های آب پس از تصفیه آب در هوزینگ RO آب در مرحله‌ی بعد به فیلتر پست کربن می‌رسد. این فیلتر در صورتی که بو و مواد شیمیایی در آب باقی مانده باشد را از بین خواهد برد.

فیلتر UV : در همه ی دستگاه ها معمولا این اشعه وجود ندارد در واقع فیلتر یک محفظه‌ی‌ شفاف است که در پشت آن چراغ مادون قرمزی هست که در صورت وجود میکروب و یا ویروس در آب این اشعه آن‌ ها را از بین ببرد.

فیلتر مینرال : این فیلتر وظیفه‌ی کنترل و تنظیمPH و یا مواد معدنی آب را دارد و این فیلتر نیز با توجه به کاربردی که دارد در همه‌ی دستگاه‌ های تصفیه تعبیه نمی شود.

فیلتر الکالین یا قلیایی کننده آب : همان طور که از اسمش مشخص است از این فیلتر به منظور قلیایی شدن و بالا رفتن کیفیت آب در آخرین مرحله‌ ی برخی از دستگاه ‌های تصفیه آب تعبیه می ‌شود.

شیر مصرف : این شیر برای برداشت آب تصفیه شده و معمولا روی سینک آشپزخانه نصب می ‌شود.

شیر منبع ذخیره آب دستگاه : این شیر درست در قسمت ورودی آب منبع نصب می‌ شود تا با استفاده از این شیر بتوانید به صورت دستی ورودی آب تصفیه شده به دستگاه را ببندید.

مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب : معمولاً از این مخزن فقط در دستگاه‌ های دارای فیلتر اسمز معکوس استفاده می ‌شود. که برای تأمین فشار مورد نیاز برای خروجی آب این مخاطن در نظر گرفته می ‌شوند.

شیر تنظیم فشار هوا : این شیر در راستای تنظیم باید مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب می ‌باشد و هر از چند گاهی باید باد آن با دستگاه فشار سنج اندازه‌ گیری و در صورت نیاز باد آن تنظیم شود.

خروجی پساب : برای خارج کردن اضافات آب تصفیه شده از یک اتصال زانویی شکل استفاده می شود که از این قسمت اضافات آب تصفیه شده و یا همان آب آلوده از این قسمت به سمت فاضلاب هدایت می ‌شود.

مطالعه ...  فروش دستگاه تست تشخیص خلوص و سختی آب آشامیدنی

محدود کننده‌ی آب خروجی به فاضلاب : برای این که آب کمتر وارد فاضلاب شود از این استفاده می شود معمولا یک اتصال است که در مجرای فاضلاب کار گذاشته می‌شود مهم ترین دلیل استفاده از این قطعه این است که به دلیل فشاری که برای تصفیه به آب وارد می ‌شود آب تمایل به خروج به سمت فاضلاب نداشته باشد.

بست فاضلاب : این بست کار اتصال قسمت خروجی یا همان شلنگ فاضلاب دستگاه به مجرای فاضلاب را بر عهده دارد.

تنظیم‌کننده‌ی TDS آب : کار تنظیم TDS دستگاه بر عهده تنظیم‌کننده‌ی TDS آب است که آب بیش از اندازه مواد معدنی و طبیعی خود را از دست ندهد و تلخ مزه هم نشود.

فشارسنج : معمولا کاربرد این فشارسنج ‌های روغنی در دستگاه تصفیه آب بیشتر برای اندازه‌ گیری فشار آب خروجی از پمپ دستگاه است. برای تعویض فیلتر ها در زمان افت فشار بسیار کاربرد دارد .

ترانس تبدیل برق : با توجه به این که اغلب دستگاه‌ های تصفیه آب تنها به ۲۴ ولت برق نیاز دارند و برق شهری ۲۲۰ ولت است. از این رو تعبیه‌ی این ترانس برای کاهش میزان برق ورودی دستگاه می‌باشد.

عمده عیب‌ های دستگاه تصفیه آب و راهنمایی بررسی و تعمیر دستگاه

یکی از مواردی که برای دستگاه های تصفیه آب خانگی بسیار ضروری می باشد تعویض فیلتر تصفیه آب است که باید در زمان‌ های تعریف شده این کار صورت بگیرد بسیار ممکن است که برای دستگاه تصفیه آب گاهاً مشکلاتی به وجود بیاید. ما در این بخش به تعدادی از این مشکلات و راه های بررسی آن و عیب یابی آن ها مواردی را برایتان بیان می کنیم.

عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه روشن نمی ‌شود و کار نمی‌کند

یکی از علت های این مشکل می تواند که از نوسانات برقی باشد و یا ممکن است که ایراد از سوئیچ کنترل فشار پایین و یا سوئیچ کنترل فشار بالا باشد که خراب شده است. بهتر است تا برای اطمینان عواملی هم چون ترانس تبدیل برق، برق پمپ دستگاه، فشار ورودی دستگاه و سوئیچ‌های کنترل فشار بالا و پایین به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

با توجه به این که دستگاه روشن می ‌شود ولی مرتبا خاموش و روشن می ‌شود .در صورت بروز چنین مشکلی نوسان در فشار آب و یا خرابی قطعات وابسته به کنترل آب جدی ترین موردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد و حتما برای عیب‌ یابی این مشکل می بایست که به ترتیب قطعاتی مثل سوئیچ کنترل فشار پایین، سوئیچ کنترل فشار بالا، فشار ورودی آب به دستگاه، زانویی ‌های سوپاپ‌ دار هوزینگ ‌ها، شیر برقی، شیر یک طرفه و شیر چهار طرفه حتما تست و بررسی شوند.

دستگاه تصفیه آب بدون وقفه کار می‌کند

هر زمان که منبع ذخیره آب دستگاه تصفیه آب خانگی پر شده باشد حتما باید متوقف شود. اما در صورتی که دستگاه تصفیه آب بدون وقفه کار کند حتما باید عوامل دخیل در فشار آب کنترل شوند. سوئیچ کنترل فشار بالا و خود پمپ در واقع دو عامل مهم هستند که باید بررسی شوند در صورتی که مشکل از این دو مورد نباشد باید بررسی های لازم را از وجود نشتی در مخزن و یا خراب نبودن مخزن تحت فشار دستگاه انجام داد.

کم شدن آب تصفیه دستگاه و یا کم شدن کیفیت آب تصفیه دستگاه

یکی از علت های کم شدن آب تصفیه دستگاه و یا کم شدن کیفیت آب تصفیه شده در واقع گرفتگی فیلتر های دستگاه است که اغلب هم مربوط به پیش فیلتر می ‌باشد. به علاوه این عامل عوامل دیگری مانند کم شدن فشار آب ورودی دستگاه، گرفتگی منافذ عبور آب و یا ضعیف شدن پمپ هم باعث این اتفاق در دستگاه می شود در صورتی که هوزینگ هوا گرفته باشد باید اقدام به هواگیری دستگاه تصفیه آب کرد.

مطالعه ...  کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

آب تصفیه شده مزه خوبی ندارد

اصلی ترین ایراد می ‌تواند از فیلتر های کربن فعال یا پست کربن باشد زیرا این فیلتر ها مسئول گرفتن بوی بد آب هستند در غیر این صورت ممکن است که فیلتر ممبران نیز خراب شده و یا جای خود قرار نگرفته باشد. در واقع باز بودن و یا خراب بودن شیر میکس، خرابی شیر چهار طرفه و یا گرفتگی پساب آب فاضلاب دستگاه موارد دیگری است که می ‌تواند باعث بد شدن مزه آب شود.

با اینکه دستگاه خاموش می‌شود ولی پساب همچنان در جریان است

خرابی شیر برقی و یا بالا بودن فشار آب ورودی دستگاه علل این مشکل می باشد که نیاز به بررسی شیر برقی دارد.

دستگاه تصفیه آب صدای زیادی دارد

اولین موردی که باید بررسی شود پمپ دستگاه است که باید مورد بررسی قرار گیرد. ولی گاهی ممکن است که ایراد از فشار ورودی زیاد دستگاه و یا خرابی شیر چهار طرفه باشد.

هوزینگ‌ها نشتی دارند

مهم ترین علت نشتی ممکن است که از هوزینگ باشد که این سیستم به خوبی در جای خود بسته نشده باشد زیرا در صورتی که محکم باشد نباید هیچ نشتی را داشته باشد. البته گاهی هم اورینگ آب ‌بندی هوزینگ خراب است و باید تعویض شود.

بوی نامطبوع آب

فیلتر های کربن عمده وظیفه ای که دارند گرفتن ناخالصی ها و بوی بد آب است در صورتی که آب تصفیه شده بوی بدی بدهد، همان گونه که گفته شد عمدتاً مشکل از فیلتر های کربن می باشد. در صورتی که فیلتر کربن ایرادی نداشت ممکن است که به علت بو گرفتن مخزن ذخیره‌ی آب و یا شلنگ ‌های ارتباطی باشد که آب بوی نا مطبوعی را می دهد.

با اینکه آب تصفیه شده در مخزن تولید می‌شود ولی آب از شیر خارج نمی‌شود

تنظیم نبودن باد مخزن تحت فشار یکی از علت های بروز این مشکل است در صورتی که تنظیم نباشد و یا مخزن تحت فشار سوراخ شده باشد آب از شیر خارج نمی‌ شود. اما ممکن است که گاهی هم خود شیر دستگاه و یا شیر مخزن دچار گرفتگی باشد و یا اینکه شیر مخزن هرز شده‌ و یا یکی از فیلتر های دستگاه گرفته شده باشد.

هواگیری دستگاه تصفیه آب

یکی از علت های که باعث کم شدن فشار آب دستگاه می شود ممکن است که از هوزینگ باشد یعنی هوزینگ هوا گرفته باشد و برای رفع این مشکل باید اقدام به هوا گیری دستگاه تصفیه هوا کرد. با توجه به این که این کار در همه ی دستگاه های تصفیه آب خانگی باید انجام شود از همین رو هم برای این منظور در پشت هر هوزینگ معمولاً یک دکمه برای هوا گیری دستگاه تصفیه آب در نظر گرفته شده است. پس در صورت نیاز می بایست که چندین ‌بار این دکمه را فشار داده و چند لحظه نگه دارید و دوباره رها کنید. با این کار هوای اضافی هوزینگ از دستگاه خارج می شود.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا یکی از تعهدات شرکت‌ های تولید کننده‌ی دستگاه تصفیه آب است که این خدمات و پشتیبانی بیشتر به منظور نصب و راه ‌اندازی و در صورت نیاز هوا گیری دستگاه تصفیه آب و در مواقع مورد نیاز بازدید عیب ‌یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب می ‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *