کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی : شاید با شنیدن جمله ی آب آلوده به این فکر کنید که چه عواملی باعث آلوده شدن آب شده است در این باره باید بگوییم که با توجه به این که آب ‌های سطح زمین به دلیل اسیدی ‌تر شدن باران‌ ها به خاطر آلودگی هوا و همچنین آلوده شدن سطح خاک به دلیل تردد زیاد خودرو ها و عواملی مانند استفاده از سموم بهداشتی، سموم گیاهان و حشرات، استفاده از مواد سمی و انتشارات کارخانه ‌ای و . . . آلوده ‌تر می ‌شوند.

کاربرد دستگاه تصفیه آب

این آلاینده ها الوده علاوه بر این که سلامت طبیعت را به خطر می اندازند بلکه بسیار ممکن است تا خطرات و بیماری ‌های زیادی را هم برای انسان به وجود بیاورند. در بسیاری از کشور ها دیده شده است که افراد زیادی با نوشیدن آب های آلوده به بسیاری از بیماری‌های شایع که از آب آلوده می آید دچار شده اند و حتی این امر منجر به فوت برخی از افراد شده است.

با توجه به اهمیت آب سالم در زندگی افراد می دانیم که آب و آب سالم یکی از اولین نیاز‌ های انسان می باشد. زیرا ممکن است که ما بتوانیم بدون غذا تا چند روز زنده بمانیم اما بدون هوا و آب، انسان نمی تواند که مدت زمان زیادی دوام بیاورد.

مهم ترین عواملی که در آب منجر به تولید آلاینده ها می شوند عبارتند از : نفت، لاستیک، فلزات سنگین و سایر گازها و آلاینده ‌های خودرو، فاضلاب‌ های شهری، دی اکسید کربن و . . . که این مواد در واقع منجر به تولید آلاینده ‌های مثل باکتری ‌های کلیفرم، نیترات، فسفر، مواد شیمیایی و سایر باکتری ‌ها و میکروب‌ ها در آب می‌ شوند.

منابع مختلفی از آلاینده ‌های سمی و انواع سختی ‌های آب را می توان بیشتر در آب ‌های زیر زمینی و سطحی مشاهده کرد. بیشتر این آلودگی ها درباره ی آب‌ های زیر زمینی گاهاً در مجاورت منابع زیر زمینی مانند نفت و گاز و مواد شیمیایی به وجود می آید که این مواد سمی باعث آلوده شدن آن می شود. یکی از اصلی ترین مشکلات این آب های که با آلاینده‌ ها ترکیب شده اند این است که آلاینده های داخل این آب شهری به راحتی در آب حل می ‌شوند و توسط دستگاه‌ های قوی تصفیه آب شهری و حتی با کلر زیاد نیز بیشتر اوقات تصفیه نمی ‌شوند.

فهرست مطالب

خطرناک‌ ترین و مرسوم ‌ترین آلاینده ‌های آب شهری

نیترات :

این آلاینده که از دفع نامناسب آب فاضلاب، زباله ‌های سطح زمین، فاضلاب ‌های صنعتی، کود های شیمیایی نیتراته، کود های حیوانی و . . . به وجود می اید یکی از خطرناک ترین و اصلی ترین علت های آلودگی آب ها است که به آب ‌های زیر زمینی نفوذ پیدا می‌کند. این ماده می تواند که همچنین باعث بروز بیماری هایی شایعی مثل ایجاد اختلال در اکسیژن‌ رسانی به سلول‌ها در بدن، اختلالات تنفسی و بیماری ‌های ریوی شود اشاره کرد.استفاده از آب آلوده به نیترات بدون شک برای زنان باردار و کودکان تازه به دنیا آمده بسیار خطرناک می باشد. یکی از عوامل تقویت ‌کننده‌ی ابتلا به سرطان نیترات می‌باشد. با توجه به این که نیترات در آب حل می‌شود و به سادگی و با فرآیند ساده‌ی تصفیه قابل حذف شدن از آب نیست و حتماً باید برای داشتن آبی سالم و بدون نیترات از دستگاه تصفیه آب با فیلتر قوی استفاده کرد مثل دستگاه فیلتر اسمز معکوس

کلر :

بیشترین استفاده از کلر در سیستم ‌های تصفیه آب شهری  می باشد. و از کلر برای از بین بردن آلاینده های خطرناک آب میکرو ارگانیسم ‌ها و ویروس‌ های خطرناک استفاده می شود با توجه به این که کلر خطری برای سلامتی افراد ندارد نا گفته نماند که خود کلر نیز یک ماده‌ی شیمیایی خطرناک برای سلامتی انسان ها می باشد. عنصر اصلی تولید ماده‌ی تری هالومتان کلر است که این عنصر در واقع یکی از دلایل رشد سلول‌ های سرطانی در بدن است. کلر حتی برای چشم، مو و پوست انسان و حتی تنفس آن هم بسیار خطر آفرین است.

بهترین برند دستگاه های تصفیه آب صنعتی : دستگاه تصفیه آب صنعتی

آرسنیک :

عامل اصلی آرسنیک در آب آفت‌ کش ‌ها و مواد شیمیایی است که برای از بین بردن آفت گیاهان و حشرات استفاده می‌شود. یکی از عناصر سمی آلاینده ‌های آب شهری ارسنیک می باشد که باعث بیماری ‌های شایع مثل مشکلات آنزیمی بدن است.مانند اسهال، کم خونی، بی ‌اشتهایی، ناراحتی‌ های گوارشی، مشکلات عصبی، زخم‌ های پوستی و. . . از جمله‌ی این مشکلات است.

زنگ آهن :

برآده‌ های آهن یکی از اصلی ‌ترین آلاینده‌ های آب شهری هستند و با توجه به این که متاسفانه برای ابرسانی در اغلب مناطق دنیا از جمله ایران شبکه ‌های آب‌رسانی با استفاده از لوله‌ های آهنی انجام می‌ شود و با گذشت زمان آهن با آب واکنش نشان داده و می پوسد. که از این رو جدا شدن لایه‌ های زنگ آهن و رسوبات آهن و سوراخ شدن و ورود انواع رسوباتی همچون گل و لای و شن و ماسه باعث آلوده شدن آب می شود.

سرب :

شایع ترین آلاینده‌ی آب شهری سرب می باشد که از فعالیت ‌های کارخانه‌ های مختلف صنعتی به وجود می آید که وارد اب می شود با ورود به بدن اینن ماده و باعث مشکلات استخوانی و پوکی استخوان می شود شایع ترین عوارض این ماده در بدن تب، ناراحتی سیستم اعصاب بدن، ناراحتی ‌های گوارشی، توقف رشد مغزی کودکان و کمبود آهن از اثرات سرب در بدن می باشد.

مطالعه ...  دستگاه یونیزه کننده آب قلیایی

توجه داشته باشید که ما در این مقاله تنها به قسمتی از آلاینده ‌های آب شهری اشاره کردیم که این مواد با ورود به آب می‌توانند باعث بیماری و عفونت در بدن و مشکلات فراوان دیگر شوند. وجود این آلودگی ‌ها و عدم توان لازم تصفیه‌ خانه‌ های شهری باعث رونمایی و ساخت انواع دستگاه تصفیه آب خانگی شد.

درباره ی تصفیه اب با دستگاه های تصفیه خانگی باید بگوییک که دستگاه تصفیه آب خانگی با متدها و روش ‌های مختلف و استفاده از فیلتر های خاص و منحصر به فرد هر کارخانه آب را تصفیه می ‌کنند. با توجه به وجود آلودگی های زیاد در آب مزایای آب تصفیه شده برای بدن بسیار زیاد می باشد و نه تنها باعث می ‌شود آلاینده‌ های آب شهری از بین بروند و انسان از خطر استفاده از آب آلوده در امان باشد. استفاده از آب تصفیه برای انسان به خصوص اگر آب تصفیه شده پس از مراحل تصفیه بواسطه‌ی یک فیلتر یونیزه قلیایی از خواص قلیایی هم برخوردار شود مزایای بسیاری را دارد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

از جمله مزایای آب تصفیه شده می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوست سالم و با نشاط
 • تنطیم متابولیسم بدن
 • تصفیه‌ی کبد از آلودگی ‌ها
 • رفع مشکلات کلیوی
 • خوش طعم ‌تر و سبک ‌تر شدن آب
 • جذب بهتر آب در بدن
 • صرفه جویی در مصرف آب

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به این که امروزه تنوع زیادی در تولید دستگاه های تصفیه آب خانگی وجود دارد و این دستگاه ها در مدل‌ ها و طرح‌ های متنوعی ساخته می ‌شوند با توجه به نوعی که دارند این دستگاه ها دارای قابلیت‌ ها و توانایی ‌های منحصر به فردی می باشند که هر یک نسبت به دیگری دارای مزایا و معایبی هستند. که در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب کاربرد آن اهمیت زیادی دارد.

انواع مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی را می ‌توان در مدل ‌های زیر خلاصه کرد:

 • دستگاه تصفیه آب رو میزی یا تصفیه آب کیسی
 • دستگاه تصفیه آب زیر سینکی
 • دستگاه تصفیه آب کل خانه و یا شبکه‌ی اصلی
 • دستگاه‌ های تصفیه آب مدل پارچی
 • دستگاه‌ های تصفیه آب مدل مسافرتی و قابل حمل
 • دستگاه تصفیه آب تک مرحله ‌ای و سر شیری

با توجه به دستگاه های که نام برده شده می توان که در میان بهترین نوع دستگاه تصفیه آب به نوع زیر سینکی اشاره داشت با توجه به این که این دستگاه‌ ها دارای تنوع زیادی می باشند دارای قابلیت و کارایی بسیاری هستند و در واقع آب تصفیه با این دستگاه ‌ها دارای خلوص و کیفیت بالاتری می باشد. با توجه به این که مزیت و عملکرد دستگاه تصفیه آب کل خانه هم دارای کارایی منحصر به فرد و خوبی می باشد اما از نظر هزینه ‌ای و مصرف آب نسبت به دستگاه تصفیه آب زیر سینکی دارای نقاط ضعفی می ‌باشد.

مطالعه ...  فروش دستگاه تست تشخیص خلوص و سختی آب آشامیدنی

بسته به کارخانه‌ی تولیدکننده دستگاه تصفیه آب زیر سینکی می تواند که در چند مرحله آب را تصفیه کند که بهترین مدل‌ های آن ‌ها بین ۵ تا ۸ مرحله آب را تصفیه می ‌کنند و سپس هم آب را قلیایی ، یونیزه و برای نوشیدن آماده می ‌کنند.

مقاله پیشنهادی : یونیزه کردن آب

برخی از دستگاه‌ های تصفیه آب زیر سینکی با قابلیت فرا بنفش خود مانند دستگاه تصفیه آب آکوا فرابنفش که مجهز به فیلتر قلیایی است انواع ویروس ‌ها و میکروب ‌های آب را کاملاً تصفیه می ‌کنند و برخی دیگر با استفاده از فیلتر های ممبران و یا سایر فیلتر ها کار تصفیه آب را با تکنولوژی منحصر به فرد خود انجام می‌دهند که طبق آزمایشات بالغ بر ۹۸ درصد از آلاینده‌های آب را حذف می‌کنند. دستگاه تصفیه آب قلیایی آکوا، دستگاه تصفیه آب آکوا پرو، دستگاه تصفیه آب آکوا اسپرینگ و یا دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر از جمله این دستگاه ها هستند.

انواع دستگاه های آب خانگی نیز هستند که برای حذف آلاینده ‌های آب شهری از روش فوق‌العاده پیشرفته ‌ی اسمز معکوس یا RO استفاده می‌کنند که باعث از بین رفتن ۹۹٫۹۹ درصد از آلودگی آب ها می شود که از جمله‌ی این دستگاه‌ ها می‌توان به دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا با سیستم اسمز معکوس و یا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس آکوا پرو اشاره داشت.

بیشتر بخوانید : دستگاه تصفیه آب RO

جالب اینکه برخی از این دستگاه ‌ها با استفاده از یک فیلتر قلیایی می توانند که PH آب را تنظیم کنند و بهترین نوع آب را برای بدن انسان که آب قلیایی می‌باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است را تولید کنند که درباره ی بهترین نمونه این دستگاه می توان به دستگاه تصفیه آب قلیایی آکوا و یا دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا پرو قلیایی مجهز به فیلتر اسمز معکوس اشاره داشت. در نهایت به نظر می‌رسد برای رهایی از آلاینده‌ های آب شهری و خلاص شدن از شر بیماری‌های شایع آب آلوده و بهره‌مند شدن از مزایای آب تصفیه شده، بهترین انتخاب خرید دستگاه تصفیه آب خانگی است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *